Belgrad ve Bosnahersek Turu 4 Gece2018-05-15T10:26:40+00:00

 

Belgrad ve Bosnaherkes Turu 4 Gece

01.Gün : İSTANBUL –  BELGRAD
İstanbul Havalimanı gidiş terminalinde siz değerli misafirlerimizle buluşma. Bilet, bagaj ve biniş işlemlerinin ardından seçtiğimiz Havayolu ile  Belgrad’a hareket. Belgrad’a varisimizin ardından Belgrad şehir turumuza başlıyoruz. Panoramik şehir turumuz sırasında Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrasında serbest zaman. Ardından otele transfer.

02.Gün : BELGRAD – KARLOFÇA – NOVİ SAD
Sabah kahvaltı sonrası Karlofça-Novi Sad turumuza başlıyoruz. Bu turumuzda Sırbistan’ın Voyvodina eyaletini ziyaret edeceğiz. Voyvodina, Sırbistan’ın en kuzey sınırında yer almakta olup, ekonomik olarak Sırbistan’ın en gelişmiş bölgesidir. Turumuzda ilk olarak Sremski Karlovci (Karlofça) kasabasına uğruyoruz. M.Ö 7000 yılına kadar dayanan kasaba tarihte her zaman önemli bir yer edinmiştir. İlk Sırp Ortaokulu ve yüksekokulu burada kurulmuş, 1922’ye kadar da Sırp Ortodoks Kilisesi’nin merkezi olmuştur. Şehir meclisi, Katolik Kilisesi, Dört Aslan Çeşmesi göreceğimiz diğer önemli eserlerdir. Kasaba 1699 yılında imzalanan Karlofça Antlaşması ile Osmanlı tarihinde de önemli bir yer tutar. Anlaşmanın imzalandığı tepede yer alan Barış Sapeli’ni ziyaret ediyoruz. Verilecek kısa serbest zamanın ardından Voyvodina’nin başkenti Novi Sad’a hareket ediyoruz. Kısa bir yolculuğumuzun ardından ilk durağımız Petrovardin Kalesi olacak. Kısa bir yürüyüş turu ile gezeceğimiz kaleden müthiş Novi Sad manzaraları yakalama fırsatımız olacak. Daha sonra Novi Sad’ın merkezine hareket. Albert Einstein’ın da bir süre yasadığı şehirde yapacağımız yürüyüş turu esnasında; özgürlük meydanı, Svetozar Miletic Heykeli, Katolik Katedrali, Ortodoks Aya Yordi Katedrali, Aya Nikolas Kilisesi ve Sinagog göreceğimiz yerler arasındadır.

03.Gün : BELGRAD – SARAYBOSNA
Sabah kahvaltısı ardından Saraybosna’ya doğru yolculuğumuz başlıyor. Öğle saatlerinde Saraybosna’ya varis. Saraybosnaya varışımızın ardından Balkanların belki de en ünlü çarşılarından biri olan Başçarşıya hareket ediyoruz. Bizleri 3 ayrı döneme götürecek olan Başçarşı şehir turumuzda Osmanlı’ya, Avusturya-Macaristan’a ve Yugoslavya dönemine ait eserleri görme şansını elde edeceğiz. Bascarsi’da yürüyerek rehber eşliğinde bu turumuzu gerçekleştirdikten sonra Alija Izzetbegovic’in kabrine ziyaret. Savaş döneminde özellikle Bosna’nın lideri olarak tanınan ve Bosna’nın unutulmayacak lideri olan Aliya İzzebegovic’in kabri ziyareti sonrası serbest zaman alıyoruz. Serbest zaman sonrası otelimize varış ve konaklama.
Görülecek Yerler: Eski Osmanlı Bakırcılar Çarşısı-Avrupa’nın en büyük “Kütüphanesi” olarak kullanılan tarihi bina-Meşhur Sarajevo Sebili-Begova Camii-Kurşunlu Medresesi-Başçarşı Cami-Beyaz Tabya-A.Izzetbegovic Kabri-Saat Kulesi-Katolik bas Katedrali-Pazar Yeri Katliamının yaşandığı Meşhur Pazar Meydanı-Özgürlük Ateşi-1.Dünya Savaşı’nın çıktığı Latin Köprüsü- Sinagog-Bezistan.

04.Gün : SARAYBOSNA – MOSTAR – POÇİTEL – BLAGAJ
Sabah kahvaltısı ardından Mostar’a doğru hareket. Yol üstünde ikinci dünya savaşında Nazi Ordusu tarafından yıkılan Tito Köprüsünü görüyoruz. Halen daha yıkık bir halde bulunan köprüyü gördükten sonra Mostar yolculuğumuza devam ediyoruz. Mostar şehrine varışımızla beraber uğrayacağımız ilk durak Savaş Müzesi olacak. Orada tarihi Mostar köprüsünün yıkılış videosunu izledikten sonra UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine alınan Mostar Antik Kenti’ni geziyoruz. Osmanlı hanları, hamamları, camileri görülecek yerler arasındadır. Daha sonra 1saatlik serbest zaman ve hemen ardından Blagaj Tekkesine doğru hareket. Bir derviş tekkesi olan Buna Nehri kaynağının yanında bulunan Blagaj Tekkesini geziyoruz. Osmanlı Döneminde gelen ilk Türklerin burada yasadığı rivayet edilen bu Tekkeyi gezdikten sonra Osmanlı’nın Balkanlar’da ulaşmış olduğu son nokta olan Poçitel Köyüne doğru hareket ediyoruz. Osmanlı Döneminde sinir karakolu olarak da kullanılan bu köye vardıktan sonra köy içinde tarihe yolculuk etmeye başlıyoruz. Poçitel’in en tepe noktalarına çıkıp doyumsuz bir manzara ‘da Poçitel Köyünü izliyoruz. Eski Osmanlı evleri, kalesi, gözcü kuleleri görülecek yerler arasındadır. Daha sonra Sarajevo’ya doğru hareket ediyoruz. Akşam vakitlerinde otelimize varış, aksam yemeği ve konaklama
Görülecek Yerler: Konjic Eski Köprüsü-Mostar Köprüsü-Koski Mehmet Paşa Cami-Karagöz Bey Camii-Eski Osmanlı Hamamları ve Hanları-Blagaj Tekkesi- Poçitel Köyü-Ali Paşa Camii ve Poçitel Saat Kulesi

05.Gün : SARAYBOSNA – İSTANBUL
Sabah otelde alınacak kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz. Öncelikle Hayat Tüneli olarak da adlandırılan savaş zamanı Saraybosna’yi ayakta tutan Savaş Tüneli’ni ziyaret ediyoruz. Hüzünlü videomuzu izleyip tüneli bastan aşağı inceliyoruz. Daha sonra yine bir doğa harikası olan İgman Dağlarının eteğinde milli park olarak da bilenen Bosna Nehrinin kaynagininda bulunduğu Vrelo Bosna parkını geziyoruz. Daha sonra Havaalanına transfer ve seçtiğimiz Havayolları ile İstanbul’a uçuş. Havalimanına varış ve turumuzun sonu.

PROGRAM DETAYLARI

 • İstanbul – Belgrad / Sarajevo – İstanbul arası ekonomi sınıfı gidiş dönüş uçak bileti
 • Havalimanı vergileri ve servisleri bedelleri
 • Alan-Otel-Alan transferleri ve şehirlerarası otobüs transferleri
 • Belgrad (2) Saraybosna (2) olmak üzere 4 gece Yarım Pansiyon konaklama
 • Tur seçenekleri; Program dahilinde tüm şehir turları ve geziler
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri

EKSTRA HİZMETLER

 • Yurtdışı çıkış vergisi, 15 TL (Seyahat tarihinden önce ilgili bankalara ödeme yapılması ve dekontun seyahat sırasında yanınızda bulundurulması tavsiye edilir.)
 • Seyahat Sigortası (10 EURO) ( 70 yaş üstü misafirlerimiz için ücret 20 Euro`dur.)
 • Tüm kişisel harcamalar
 • Öğle yemekleri, (Yemekler Rehberiniz tavsiyesi ile damak tadımıza en uygun yerlerde alınabilir.)
 • Müze, ören yeri vb. giriş ücretleri