Büyük Balkanlar Turu 4 Gece2018-05-15T10:26:40+00:00

 

Büyük Balkanlar Turu 4 Gece

01.Gün : İSTANBUL –  ÜSKÜP
İstanbul Havalimanı gidiş terminalinde siz değerli misafirlerimizle buluşma. Bilet, bagaj ve biniş işlemlerinin ardından seçtiğimiz Havayolu ile  Üsküp’e hareket. Üsküp’e varisimizin ardından Üsküp şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Ohrid’e hareket ediyoruz. Yol üzerinde ilk durağımız Kalkandelen şehri olacak. Kanuni vezirlerinden Sersem Ali tarafından yaptırılan Derviş Tekkesi’ni ziyaret ediyoruz. Bektaşi Harabati Baba tekkesi olarak bilinen bu tekkemizi ziyaret ediyor işlevleri hakkında bilgi alıyoruz. Makedonya’nın en önemli Turizm şehirlerinden biri olan Ohrid’e hareket ediyoruz. Ohrid’e varisimizin ardından şehir turumuza başlıyoruz. Birçok Osmanlı, Bizans, Roma eserlerini göreceğimiz şehir turumuzu yapıyoruz.
Gezilecek Yerler: Makedonya Meydanı-Tas Köprü-Büyük İskender Heykeli-Üsküp Kalesi-Mustafa Pasa Camii-Murat Pasa Camii-Aziz Kliment Kilisesi-Ayasofya Kilisesi-Anfi Tiyatro-Eski Osmanlı Evleri-Ohrid Gölü- St.Panteleymon Kilisesi-Alaca Cami-Harabati Baba Tekkesi.

02.Gün : OHRİD – BİTOLA – RESNE – ST. NAUM
Sabah kahvaltı sonrası turumuz devam ediyor.  İlk olarak yol üstünde Resne’ye uğruyoruz. Elmasıyla Balkanlarda ün yapmış olan bu şehrimizde göreceğimiz ilk eser Resneli Niyazi Sarayı. İttihat ve Terakki’nin Balkan temsilcilerinden olan Resneli Niyazi Sarayını gezdikten sonra Manastır şehrine hareket ediyoruz. Manastır’a varisimizin ardından Atatürk’ün mezun olduğu Askeri İdadi’yi ziyaret ediyor içinde bulunan Atatürk Müzesini geziyoruz. İçinde kısa tanıtım filmlerini izleyip, Kurtuluş ve 1.Dünya savaşına ait eserlerin ve yazıların sergilendiği müzemizi geziyoruz. Türk Çarşısını ziyaret ediyoruz. Bedesten, İshak Pasa Camii, Yeni Camii, Haydar Kadı Cami göreceğimiz yerler arasındadır. Manastır gezimizin ardından St. Naum’a hareket ediyoruz. St. Naum’a varisimizin ardından bölgenin en önemli azizlerinden biri olan St. Naum Manastırını geziyoruz. Ardından hemen yanında bulunan Sarı Saltuk Türbesini ziyaret ediyor ve gezimizi bitirip otelimize varıyoruz.
Gezilecek Yerler: Resneli Ali Sarayı-Atatürk Müzesi-Atatürk’ün Mezun Olduğu Askeri İdadi-Yeni Camii-İshak Pasa Camii- Türk Çarşısı-Bezistan-St. Naum Manastırı-Sarı Saltuk Türbesi

03.Gün : STRUGA – TİRAN – BAR
Sabah kahvaltının ardından Tiran’a doğru hareket ediyoruz. İlk durağımız yolumuz üstünde bulunan Ohrid’den sonra Makedonya’nın en turistik şehri olan Struga. Muhteşem doğası ve göl manzaralarının en belirgin olduğu bu şirin kentimizi gezdikten sonra Tiran’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından Tiran’a varıyoruz ve şehir turumuza İskender Bey meydanından başlıyoruz. İskender Bey Meydanını gezdikten sonra Osmanlı Döneminin en önemli camilerinden biri olan Ethem Bey cami’ini ziyaret ediyoruz. Camii ziyaretinden sonra Saat kulesi ve Tiran kalesini de gezip turumuzu sonlandırıyoruz. Ardından Karadağ’da konaklayacağımız Bar şehrine hareket ediyoruz. Adriyatik’in muhteşem kıyılarına sahip olan Bar şehrine varisimizin ardından otele yerleşme ve konaklama.

04.Gün : BUDVA – KOTOR – MOSTAR – SARAYBOSNA
Sabah kahvaltısı Mostar’a doğru yola çıkıyoruz. Saraybosna öncesi Karadağ’ın en önemli iki kenti olan Budva ve Kotor’u ziyaret ediyoruz. İlk durağımız Budva olacak. Budva’ya varisimizin ardından Budva şehir turu. Özellikle orta çağ’dan kalma ve labirent seklinde Adriyatik Denizinin kıyısında bulunan bu şehrimizi geziyoruz. Ortodoks Kiliselerini, Tapınaklarını ve Eski Orta Çağ evlerini gezdikten sonra Kotor’a hareket ediyoruz. Kotor’a varisimizin ardından yine bir Adriyatik Denizi kıyısında bulunan Kotor eski şehrini ziyaret ediyoruz. Un Meydanı, Ortodoks Meydanı, Silah Meydanı, Utanç Duvarı, Ortodoks Kilisesi, Katolik Katedrali ve Balkanların en eski okullarından biri olan Kotor Turizm okulunu görme şansını elde edeceğiz. Turumuzun bitimi sonrası Mostar’a hareket ediyoruz. Sınırı geçip Bosna topraklarına girdikten sonra ilk durağımız Poçitel Türk koyu. Essiz manzaraları ve Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini göreceğimiz koyumuzu geziyoruz. Ardından eski bir Derviş (Alperen Tekkesi) tekkesi olan Blagaj tekkesini ziyaret ediyoruz. Buna Nehrinin kaynağının hemen yani başında olan bu Tekke’yi de geziyoruz. Ardından Mostar’a hareket ediyoruz. Mostar’a varisimizin ardından rehber esliğinde Mostar şehir turunu gerçekleştiriyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde olan Mostar Antik Kentini geziyor ve ayni anda dillere destan o unlu Osmanlı yapımı Mostar Köprüsünü görüyoruz. Köprünün hemen yanı başında olan müze içinde köprünün savaş yıllarında yıkılış videosunu izliyor ve serbest zaman alıyoruz. Serbest zamanımızın ardından Saraybosna’ya hareket ediyoruz. Saraybosna’ya varışımızın ardından otele yerleşme ve konaklama.

05.Gün : SARAYBOSNA – İSTANBUL
Sabah otelde alınacak kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyoruz. Öncelikle Hayat Tüneli olarak da adlandırılan savaş zamanı Saraybosna’yı ayakta tutan Savaş Tüneli’ni ziyaret ediyoruz. Hüzünlü videomuzu izleyip tüneli bastan aşağı inceliyoruz. Daha sonra yine bir doğa harikası olan İgman Dağlarının eteğinde milli park olarak da bilenen Bosna Nehrinin kaynağınında bulunduğu Vrelo Bosna parkını geziyoruz. Daha sonra Havaalanına transfer ve seçtiğimiz Havayolları ile İstanbul’a uçuş. Havalimanına varış ve turumuzun sonu.

 

PROGRAM DETAYLARI

 • İstanbul- Üsküp / Saraybosna – İstanbul arası ekonomi sınıfı gidiş dönüş uçak bileti
 • Havalimanı vergileri ve servisleri bedelleri
 • Alan-Otel-Alan transferleri ve şehirlerarası otobüs transferleri
 • Ohrid (2) Bar (1) Saraybosna (1) olmak üzere 4 gece Yarım Pansiyon konaklama
 • Tur seçenekleri; Tüm Şehir Turları ve çevre gezileri dahil
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri

EKSTRA HİZMETLER

 • Yurtdışı çıkış vergisi, 15 TL (Seyahat tarihinden önce ilgili bankalara ödeme yapılması ve dekontun seyahat sırasında yanınızda bulundurulması tavsiye edilir.)
 • Seyahat Sigortası (10 EURO) ( 70 yaş üstü misafirlerimiz için ücret 20 Euro`dur.)
 • Tüm kişisel harcamalar
 • Öğle yemekleri, (Yemekler Rehberiniz tavsiyesi ile damak tadımıza en uygun yerlerde alınabilir.)
 • Müze, ören yeri vb. giriş ücretleri